Kleje topliwe są jednym z najpopularniejszych rodzajów klejów stosowanych w różnych gałęziach przemysłu. Klej termotopliwy, zwany również hot melt, jest substancją, która rozpuszcza się pod wpływem temperatury i twardnieje po ostudzeniu. Jest ona bardzo wygodna w użyciu, ponieważ można ją stosować za pomocą pistoletu do klejenia lub specjalnych maszyn do jego aplikacji. Kleje te mają sporo zalet, które czynią je idealnym wyborem przy wielu zastosowaniach, takich jak przemysł opakowaniowy, motoryzacyjny, wytwórczy i wiele innych.

Zalety klejów topliwych

Kleje topliwe są jednymi z najbardziej wszechstronnych i przydatnych substancji dostępnych na rynku. Mają wiele zalet, dzięki którym przyciągają zarówno profesjonalistów jak i hobbystów. Jednym z głównych atutów klejów topliwych jest ich łatwość stosowania oraz krótki czas wiązania. Od temperatury około 120°C zmieniają stan fizyczny ze stałego na ciecz i stają się gotowe do nałożenia na łączone powierzchnie. Od tego momentu te substancje cechuje wysoka lepkość, co pozwala na natychmiastowe zespolenie elementów, bez konieczności długiego oczekiwania na utwardzenie. Struktura klejów hotmelt po ochłodzeniu jest odporna na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Substancje te posiadają różne właściwości i wykorzystania w zależności od rodzaju. Kleje termotopliwe EVA produkowane są z etylenu octanu winylu, który sprawia, że mogą być ponownie aktywowane w wysokiej temperaturze. To właśnie ten rodzaj kleju rozpoczął ewolucję klejów topliwych. Jeżeli potrzebujesz łączenia, które będzie odporne na wysokie temperatury, to szukasz kleju termotopliwego PUR, który jest aktywowany chemicznie i nie zawiera rozpuszczalników.

Do czego można użyć kleju topliwego?

Kleje topliwe, są bardzo wszechstronnym produktem, który jest wykorzystywany w wielu różnych zastosowaniach. Podstawową funkcją klejów przemysłowych jest łączenie materiałów, takich jak drewno, metal, szkło, ceramika czy tworzywa sztuczne. Kleje termotopliwe można stosować zarówno przy domowych naprawach, jak i do profesjonalnych zastosowań jak przy produkcji mebli, opakowań, artykułów biurowych i wielu innych. Są łatwe w użyciu, a po utrwaleniu w zależności od wybranego rodzaju klejów mogą zachowywać różne właściwości: wiecznie żywe(zachowywać lepkość) lub tworzyć trwałe połączenia. Kleje termotopliwe PUR wymagają wykorzystania odpowiednich maszyn przemysłowych, jednak po utrwaleniu chemicznym spoina jest niezwykle trwała i odporna na działanie wilgoci oraz temperatury. Klej ten doskonale sprawdza się też w naprawach i renowacjach przedmiotów. Klej topliwy jest łatwy w użyciu, szybko schnie i zapewnia wytrzymałe połączenia, co sprawia, że jest bardzo praktycznym narzędziem dla każdego majsterkowicza.

Zastosowania komercyjne w przemyśle

Klej termotopliwy EVA jest szeroko stosowany zwłaszcza w branży papierniczej, gdzie ze względu na łatwość użycia, możliwość kontaktu z żywnością i wysoką przyczepność. Topliwy klej PSA – bywa nazywany klejem wiecznie żywym ze względu na to, że zostaje termplastyczny i lepki, jest wykorzystywany przy produkcji materiałów samoprzylepnych. W przemyśle meblarskim i stolarskim kleje topliwe w laskach są wykorzystywane do montażu i sklejania elementów mebli, ich naprawy, wykańczania i ozdabiania. Klej termotopliwy szeroko stosowany jest również w przemyśle obuwniczym i tekstylnym jako element łączący materiały jak np. podeszwy butów z cholewką. Klej topliwy jest cennym narzędziem w przemyśle ze względu na swoją szybkość i trwałość, co pozwala na skrócenie czasu montażu i naprawy, a także poprawę jakości końcowego produktu. Wszystkie te zastosowania komercyjne spełniają ważne funkcje w przemyśle, przyczyniając się do jakości, trwałości i efektywności produkcji.