W świecie, gdzie innowacje i efektywność stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu, nikt nie podważa roli klejów w procesach produkcyjnych. Kleje stanowią niewidzialną siłę napędową, która umożliwia tworzenie wyjątkowych produktów, redukowanie kosztów i przyspieszanie cykli produkcyjnych. W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu niepozornemu, lecz niezwykle ważnemu elementowi procesów produkcyjnych i dowiemy się, jakie korzyści przynoszą oraz dlaczego są one kluczowym czynnikiem w osiąganiu wyższej jakości, wydajności i innowacyjności w przemyśle.

Rodzaje klejów 

Decydując się na kleje przemysłowe, istotne jest uwzględnienie różnych czynników, które wpływają na skuteczność danej aplikacji. Kluczowy jest oczywiście dobór odpowiedniego kleju, ponieważ to determinuje trwałość i wydajność połączeń. W przemyśle stosuje się wiele rodzajów klejów topliwych, na przykład kleje na bazie EVA są szeroko stosowane w przemyśle opakowaniowym, PSA („wiecznie żywe”) charakteryzują się dużą kohezją i mogą być stosowane do połączeń niechłonnych materiałów. Kleje PUR to przykład najbardziej zaawansowanych, specjalistycznych klejów. Od dawna zaś kleje na bazie poliolefin (APAO) znalazły uznanie u najbardziej wymagających klientów. 

Warto zwrócić się do specjalistów A.D. System, którzy pomogą w doborze odpowiedniego rodzaju kleju i konkretnego produktu, który pozwoli na zapewnienie standardów jakości i wydajności. 

Korzyści płynące ze stosowania klejów hot-melt w produkcji przemysłowej

Jedną z najważniejszych korzyści jest wysoka szybkość połączeń. Dlatego też korzystanie z tej technologii może znacząco zwiększyć wydajność procesów produkcyjnych. To z kolei przekłada się na redukcję kosztów pracy i zwiększenie szybkości produkcji. Używanie klejów topliwych eliminuje potrzebę stosowania drogich elementów łączących, takich jak śruby czy spawane elementy metalowe. Dzięki 100% zawartości ciał stałych bez rozpuszczalników są używane np. w przemyśle spożywczym do zamykania opakowań pojedynczych i zbiorczych. Wszechstronność ich stosowania w różnych gałęziach przemysłu jest ich ogromną zaletą.