Kleje dyspersyjne czyli wodne są bardzo popularne i obecne w życiu codziennym. Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach: w przemyśle drzewnym, meblarskim, papierniczym, spożywczym, a także w produkcji opakowań. Klej dyspersyjny umożliwia trwałe i wytrzymałe łączenie różnych materiałów, takich jak drewno, papier, metale czy tworzywa sztuczne. Wysoka jakość i trwałość kleju dyspersyjnego sprawiają, że jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych klejów, zarówno w przemyśle, jak i w codziennym użytkowaniu.
Czym jest dyspersja wodna?
Dyspersja wodna jest rozproszeniem jednej substancji w drugiej, przy czym jedna z nich jest w stanie nierozpuszczalnym w drugiej fazie. Zwykle mówi się o dyspersji w przypadku zawiesin nierozpuszczalnych żywic lub drobnych cząstek jednego materiału w innym, takim jak pył czy proszek. Przykładem takiej dyspersji jest klej, który składa się z cząstek klejących rozproszonych w wodzie. Dyspersje mają wiele zastosowań w przemyśle, w tym jako kleje, farby i pigmenty.
Z czego składają się kleje dyspersyjne?
Klej dyspersyjny to rodzaj kleju na bazie żywic syntetycznych, którego składnikiem podstawowym jest woda oraz żywice lub polimery.Przy produkcji klejów dyspersyjnych wykorzystuje się także dodatkowe składniki, takie jak: dodatki emulgujące, substancje zagęszczające, środki zapobiegające pleśniom i drobnoustrojom, czy też środki smarne, które mają na celu poprawę właściwości roztworu kleju i ułatwienie jego aplikacji. Dzięki temu kleje dyspersyjne znajdują zastosowanie w różnych branżach, m.in. w przemyśle meblarskim, drukarskim, opakowaniowym czy budowlanym. Ze względu na swoje parametry oraz uniwersalne zastosowanie, kleje dyspersyjne są jednymi z najczęściej stosowanych klejów syntetycznych.
Czym charakteryzują się kleje na bazie dyspersji wodnej?
Kleje na bazie dyspersji wodnej są charakteryzowane przez kilka podstawowych właściwości. Po pierwsze, szybciej wysychają niż kleje na bazie skrobi, co jest bardzo korzystne, zwłaszcza przy pracy w warunkach przemysłowych. Po drugie, kleje na bazie dyspersji wodnej można wykorzystać wielokrotnie, ponieważ zaczynają wiązać przy kontakcie z powietrzem poprzez odparowanie wody, więc wystarczy zamknąć opakowanie. Pozwala to na minimalizowanie odpadów i zwiększenie wydajności produkcji. Kolejną ważną rzeczą jest to, że wyroby na bazie dyspersji wodnej, są przyjazne dla środowiska. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, kleje na bazie dyspersji wodnej redukują ilość szkodliwych substancji chemicznych, które trafiają do środowiska. W budownictwie lub meblarstwie wykorzystywana jest dyspersja polioctanu winylu, który sprzedawany jest w postaci gotowego kleju. Wspomniane cechy sprawiają, że są one popularnym wyborem w wielu dziedzinach produkcji, w przemyśle np. opakowaniowym i papierniczym.
Wiązanie kleju dyspersyjnego
Wiązanie kleju dyspersyjnego jest istotnym procesem w kontekście łączenia powierzchni. Klej dyspersyjny jest produktem, w którym spoiwo polimerowe jest zawieszone w wodzie. Wysychanie kleju zależy od wilgotności powietrza, które może opóźniać ten proces . Trwałość wiązania zależna jest od materiału podłoża, technologii, w której wykonany został klej a także jego właściwości. Ogólnie rzecz biorąc, proces wiązania i wysychania klejów dyspersyjnych jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na szybkość procesu klejenia.
Gdzie znajdują zastosowanie kleje wodne (z dyspersją wodną)?
Kleje dyspersyjne, zwane też klejami wodnymi, są powszechnie stosowane w przemyśle meblowym, stolarskim, drzewnym, a także w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Są one skuteczne w klejeniu papieru, tektury, drewna, płyt gipsowo-kartonowych oraz tapet i tkanin. Dzięki swojej wysokiej trwałości, powlekają powierzchnie materiałów, przez co pozwalają uzyskać jednolitą i odporną na ścieranie powierzchnię. Kleje dyspersyjne są również stosowane w produkcji farb i emulsji, ponieważ ich właściwości umożliwiają lepszą stabilizację pigmentów i zapewniają równomierną aplikację na powierzchnię malowanych przedmiotów. Ich wodna baza i niska toksyczność czynią z nich sprawdzony i bezpieczny wybór dla środowiska i użytkowników.